BUDOWA I ROZWÓJ SYSTEMU OBRONY powszecHnej
Polski Związek Strzelectwa Obronnego został powołany do życia przez osoby zainteresowane wzrostem bezpieczeństwa kraju. Głównym celem jest wdrożenie w naszym kraju Krajowego Systemu Obrony Powszechnej (KSOP) z wykorzystaniem najlepszych rozwiązań stosowanych między innymi w Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, w Singapurze i innych. Aby pomóc osiągnąć konieczny poziom odstraszania, należy skupić wysiłek całego społeczeństwa, wszystkich instytucji i organizacji państwowych oraz pozarządowych.
Jako Polski Związek Strzelectwa Obronnego (PZSO), chcemy doprowadzić do stworzenia organizacji skupiającej stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające w różnych obszarach, których wiedza i doświadczenie może być wykorzystane w budowaniu polskiego modelu Obrony Powszechnej.
Planujemy wykorzystać najlepsze wzorce z Finlandii, Szwajcarii i Polski. System, który chcemy budować będzie otwarty, tak aby cały czas mógł ewaluować wraz nowymi warunkami i aktualnym poziomem wiedzy. W polskim wariancie Obrony Totalnej powinniśmy uwzględnić następujące założenia funkcjonujące już w poszczególnych krajach:
a. Finlandia - cywilne stowarzyszenie odpowiada za szkolenie cywilów, PZSO ma być częścią założycielską i odpowiedzialną za szkolenia z posługiwania się bronią. Inne stowarzyszenia mają odpowiadać za szkolenia w pozostałych obszarach obrony totalnej, takie jak ratownictwo, łączność, logistyka, i inne;
Aktualnie około 30% Finów jest gotową do obrony kraju - osiągając taki poziom gotowości w Polsce byłby to około 6-7 mln ludzi.
b. Szwajcaria – ze względu na specyfikę ukształtowanie terenu, powodującą utrudnienia w szybkim i sprawnym przerzucaniem zasobów zastosowano rozwiązanie z wieloma lokalnymi magazynami. Dla bezpieczeństwa zapasów, szybkiego dostępu, magazyny broni oraz sprzętu muszą być rozproszone.
c. Polska - w Polsce doskonale sobie radzi system Ochotniczej Straży Pożarnej – działający w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Sprawność i skuteczność działania KSRG - potwierdza postawioną tezę, że ochotnicy mogą realizować zadania na równi z formacją zawodową.
Polski Związek Strzelectwa Obronnego, w ramach organizacji, odpowiadałby za szkolenia z zakresu posługiwania się bronią, sprzętem piechoty oraz taktyki, promowaniem postaw patriotycznych, i budowanie zaangażowania ludności w obronność RP.
Planujemy doprowadzić do powstania nowego pozwolenie na broń - do celów proobronnych. Konieczne jest wystandaryzowanie zasad szkolenia i egzaminowania. Polski Związek Strzelectwa Obronnego przygotuje założenia programowe kursu, przygotuje zasady egzaminowania i przejmie nadzór nad przeprowadzeniem egzaminów tak, aby utrzymać ich wysoki standard i powtarzalność. W założeniach zdany egzamin ma uprawniać do posiadania broni do celów proobronnych.
CELE Polskiego Związku Strzelectwa Obronnego:
a. Stworzenie jednolitego systemu szkoleń strzeleckich skupionych na rozwijaniu kompetencji obronnych posiadaczy broni. PZSO jako podmiot zapewniający utrzymanie poziomu wyszkolenia we współpracy z lokalnymi ośrodkami szkoleniowymi pełnić będzie rolę podmiotu odpowiedzialnego za nadzór i certyfikację przyszłych posiadaczy pozwolenia proobronnego, szkolenie instruktorów i egzaminatorów wg wystandaryzowanych wymagań uwzględniających zasady Systemu Obrony Powszechnej (KSOP). Zaliczony egzamin w PZSO stawałby się powodem do otrzymania pozwolenia na broń do celów proobronnych.
b. zagospodarować wszystkich wartościowych weteranów, emerytów służb mundurowych, a także cywilów. Zgromadzone przez lata wiedza i doświadczenie w obszarze obronności powinny być przekazywana społeczeństwu dla zwiększania ogólnego poziomu bezpieczeństwa.
c. instruktorzy PZSO winni być wsparciem dla szkół – według wystandaryzowanego wzorca powinny odbywać się również szkolenia dla nauczycieli, którzy maja być odpowiedzialni za nauczanie początkowe z posługiwania się bronią. Nabywane przez uczniów umiejętności powinny być w późniejszych latach rozwijane w ramach jednolitego systemu zgodnego z zasadami KSOP, aby stale zwiększać sprawność Polskiego Systemu Obronności.
d. co do zasady PZSO - powinno być docelowo organizacją samo finansującą, ze wsparciem centralnym dla członków w zakresie nabywania środków ochrony osobistej, amunicji i broni produkowanej przez polski przemysł obronny.